Neonatolog jest specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób u najmłodszych pacjentów, czyli noworodków. W pierwszych tygodniach życia maluszki powinny być otoczone szczególną opieką, a najwięcej uwagi wymagają wcześniaki. Kiedy należy zgłosić się do neonatologa? W jakich sytuacjach może pomóc?
Neonatologia – co to jest?
Neonatologia stanowi specyficzną dziedzinę medycyny obejmującą właściwy rozwój i schorzenia dzieci w okresie noworodkowym. Zajmuje się badaniem, czy dziecko ma odpowiednią postawę ciała i prawidłowo rozwinięte narządy wewnętrzne. Okres noworodkowy to pierwsze cztery tygodnie życia dziecka, ale lekarz może zajmować się dzieckiem dłużej – przede wszystkim, gdy chodzi o wcześniaki. Do 6 miesiąca życia małych pacjentów przyjmuje na przykład neonatolog w Poznaniu. Lekarz tej specjalizacji bada maluchy zaraz po urodzeniu, ale warto się z nim skonsultować po kilku tygodniach, aby w ramach profilaktyki upewnić się, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Jakie obowiązki obejmują pracę neonatologa?
Obowiązki, jakie ma neonatolog Poznań to ocena stanu zdrowia maluchów, u których nie występują niepokojące objawy oraz tych, u których istnieje prawdopodobieństwo nieprawidłowego rozwoju. Neonatolog zajmuje się wcześniakami, ale również opiekuje się kobietami ciężarnymi, gdy wykryto chorobę płodu. To właśnie ten specjalista ocenia stan zdrowia dziecka zaraz po jego narodzinach. Sprawdza, czy podstawowe odruchy są prawidłowe i osłuchuje, czy bicie serca jest równomierne i bez żadnych szmerów. Bada ruchy kończyn oraz ruchliwość języka. Sprawdza napięcie mięśniowe, ocenia stan kręgosłupa i brzuszka. Ogląda podniebienie i bada wzrok. Podczas badania przeprowadzana jest również ocena prawidłowości wykształcenia się narządów płciowych. Jeżeli zaraz po porodzie wykryje jakieś nieprawidłowości, może zlecić dodatkowe badania.
Diagnostyka i leczenie – w czym może pomóc neonatolog?
Neonatolog wykrywa, diagnozuje i leczy rozmaite nieprawidłowości dotyczące rozwoju noworodków oraz choroby układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego i nerwowego. Zajmuje się infekcjami, na które noworodki są znacznie bardziej narażone niż starsze dzieci czy dorośli. Neonatolog dziecięcy w Poznaniu, z którym można się umówić na wizytę za pośrednictwem https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/neonatolog, pomaga w przypadku powikłań związanych z przedwczesnymi narodzinami i żółtaczką. Pomaga w przypadku wad wrodzonych, takich jak dysplazja stawu biodrowego, i chorób genetycznych. Specjalizacja neonatologa obejmuje długą listę chorób, a w wielu przypadkach może się on konsultować się ze specjalistami, np. chirurgii dziecięcej, kardiologii, neurologii, endokrynologii lub okulistyki. Neonatolog może zlecić USG przezciemiączkowe (głowy), co pozwala na ocenę ośrodkowego układu nerwowego oraz sprawdzenie przepływów w tętnicy przedniej i środkowej mózgu. Może również wykonać USG serca noworodka (ECHO serca), jeżeli są do tego wskazania.