18 kwietnia przypada Światowy Dzień Krótkofalowca, dlatego znany Państwu z oprowadzania po schronie w Starym Ratuszu podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów, Tomasz Adamczyk, przygotował kilka słów o gnieźnieńskim klubie krótkofalarskim SP3YDE.
Klub działa od 15 maja 1995 roku, a jego nazwa, czyli SP3YDE to identyfikator – znak wywoławczy nadany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Każdy krótkofalowiec i klub posiada swój niepowtarzalny znak wywoławczy.
Krótkofalarstwo to hobby polegające na przeprowadzaniu łączności radiowych z innymi stacjami amatorskimi, na różnych częstotliwościach fal eteru, na jak największą odległość. Jest to również eksperymentowanie przy budowie własnych anten i radiostacji.
Klubowym osiągnięciem jest zbudowanie własnego systemu antenowego i nawiązanie łączności EME (Earth-Moon-Earth) przez odbicie sygnału od powierzchni Księżyca w dniu 17 kwietnia 2010 roku ze stacją KP4AO z obserwatorium astronomicznego w ARECIBO w Puerto Rico (największego w tamtym czasie na świecie radioteleskopu). Łączność ta została przeprowadzona na fonii, na częstotliwości 432.045 MHz. W tym roku mija zatem 10 lat odkąd gnieźnieński klub krótkofalowców wysłał swój sygnał radiowy na Księżyc. Klub obecnie realizuje budowę systemu łączności EME na częstotliwości 1296 MHz i w tym roku rozpocznie swoje pierwsze starty w międzynarodowych zawodach łączności przez odbicie sygnału od Księżyca.
Gnieźnieński klub aktywnie działa w strukturach SP EmCom Polska, czyli organizacji zajmującej się łącznością kryzysową na terenie naszego kraju, realizując zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa ludności cywilnej w trakcie zagrożeń na przykład pogodowych, czy też powodzi i pożarów. Informacja o tym, że ktoś znalazł się w niebezpieczeństwie, przekazana na czas odpowiednim służbom profesjonalnym za pomocą radiostacji i anten członków klubu, może uratować komuś życie. Zwłaszcza wtedy, gdy orkan pustoszy okolicę, nie ma prądu, a telefony komórkowe nie działają… W czasie, gdy Orkan Ksawery przechodził przez Wielkopolskę, jeden z naszych kolegów krótkofalowców odebrał wezwanie o pomoc na częstotliwości pasma obywatelskiego i przekazał je służbom profesjonalnym, które udzieliły pomocy poszkodowanym.
#ZostańWDomu #kulturadlagniezna