Rolety zewnętrzne ochłodzą Cię latem i ocieplą zimą. Jak? To proste

Rolety zewnętrzne posiadają wiele atrakcyjnych właściwości, które swoje zastosowanie znajdą na przestrzeni całego roku. Nowoczesne zasłony tego rodzaju pełnią dodatkowo funkcję ozdobną, ponieważ zaangażowani w ich produkcję projekanci dbają o odpowiednie linie wzornicze i wykończenie, którego finalnym owocem może być właśnie podniesienie standardu wizualnego całego budynku. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań i technologicznych aktualizacji, rolety zewnętrzne są dzisiaj naprawdę wartym rozważenia zakupem. Im wcześniej zadecydujemy się na ich wybór, tym lepiej dla nas, ponieważ zaoszczędzić może to nam nakładów pracy potrzebnych do zamontowania ich w już wykończonym budynku – choć i to nie musi stanowić zawsze problemu.

Rolety zewnętrzne – co to jest?

Rolety zewnętrzne to nic innego, jak system osłonowy montowany w okolicach okien po zewnętrznej stronie budynku. Składa się z trzech głównych elementów, do których zaliczamy obudowę rolety w postaci skrzynki (do której zwija się pancerz) oraz prowadnic (po których prowadzony jest pancerz), pancerz rolety (wzajemnie połączone listwy) oraz napęd (manualny lub elektryczny). Wyróżniamy cztery główne rodzaje zasłon zewnętrznych: naokienne, podtynkowe, natynkowe oraz RKS. W dzisiejszych czasach królują rolety elektryczne, które znacznie wpływają na komfort użytkowania oraz funkcjonalność. Użytkownik nie musi za każdym razem podchodzić do nich w celu otworzenia lub zamknięcia za pomocą pociągania za pasek, może to robić za pomocą pilota, telefonu, komputera czy tableta. Bardzo często posiadają one również właściwości antywłamaniowe dzięki licznym zabezpieczeniom. Do niektórych z nich zaliczamy blokady, które uniemożliwiają podniesienie rolety od zewnątrz, specjalne żywice chemoutwardzane wpuszczane do pancerza, wzmocnienie prowadnic chroniące je przed wypchnięciem i czujniki podłączane do instalacji alarmowej. Mimo wszystkich tych udogodnień, niestety wciąż najczęściej montowanymi przez nas roletami zewnętrznymi (nawet określanymi jako antywłamaniowe) są te, które nie posiadają żadnych z wyżej wymienionych urozmaiceń.

Co dają rolety zewnętrzne?

Do zalet nowoczesnych rolet zewnętrznych zaliczyć możemy pięć głównych właściwości, które zbawiennie wpływać mogą na komfort użytkowania pomieszczeń, nasze bezpieczeństwo i stan portfela. Oto one:

  • posiadają właściwości antywłamaniowe, o których wspomnieliśmy wcześniej – dobrze dobrane rolety stanowią zaporę nie do przejścia dla każdego, kto chce niepostrzeżenie dostać się do budynku. Nie wszystkie zasłony zewnętrzne spełniają jednak te warunki, dlatego warto dokładnie zweryfikować informacje na temat rolety, która nas zainteresuje.
  • w okresie letnim chronią pomieszczenie przed przegrzewaniem się i nadmiernym nasłonecznieniem. Wynika to z faktu, że zwykłe okna przepuszczają do 80% słońca, podczas gdy rolety skutecznie niwelują tę liczbę. Dzięki temu w upalne dni możemy cieszyć się przyjemnym chłodem i cieniem, co okazać może się zbawienne dla zmęczonego gorącem organizmu.
  • w okresie zimowym korzystnie wpływają na utrzymanie energii cieplnej w budynku. Przez okna wydostaje się zazwyczaj około 15-25% ciepła z całego budynku, a zastosowanie rolet zewnętrznych powoduje wytworzenie się między ich pancerzem a oknem poduszki powietrznej stanowiącej dodatkową warstwę izolacyjną. Pozwala to obniżyć koszty ogrzewania o nawet 30%!
  • skutecznie redukują poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz budynku. Szczególnie przydatne zdają się zatem w otoczeniu miejskim oraz drogowym.

Jak więc widać, rolety elektryczne posiadają szereg właściwości, które mogą sporo wnieść do naszego życia. Warto pomyśleć o ich zakupie, pamiętać jednak należy o rzetelnym przygotowaniu merytorycznym (na przykład czytaniu tego artykułu) oraz fachowym montażu, który warto zlecić doświadczonym pracownikom.