Spotkanie z dr Julią Wesołowską – kobiety i wyzwania w edukacji, Gniezno zaprasza
Przekraczając granice norm i tradycji: wyjątkowe spotkanie ze światem kobiet minionych epok. Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie otwiera swoje drzwi dla zgłębienia tajników kobiecego doświadczenia przełomu XIX i XX wieku, poprzez oczami dr Julii Wesołowskiej, autorki fascynującej książki „Zakładniczki”.
  1. Spotkanie autorskie z dr Julią Wesołowską odbędzie się w Bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.
  2. Wydarzenie zaplanowano na 15 marca 2024 roku o godzinie 17:00.
  3. Dr Julia Wesołowska, doktorka nauk humanistycznych, podzieli się wiedzą na temat kobiet związanych ze Szkołą Domowej Pracy Kobiet Jadwigi Zamoyskiej.
  4. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Ziebarth, Kierownik Biblioteki IKE UAM.
  5. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W świetle lamp biblioteki Instytutu Kultury Europejskiej ustawionych na ulicy Kostrzewskiego 5-7 w Gnieźnie, 15 marca 2024 roku, niesie się echa kobiecych głosów z przeszłości. Dr Julia Wesołowska, z bagażem wiedzy humanistycznej zdobytej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zabierze nas w podróż do wnętrza Szkoły Domowej Pracy Kobiet Jadwigi Zamoyskiej. Przez pryzmat swojej książki „Zakładniczki”, autorka uchyli rąbka tajemnicy na temat życia, aspiracji i wyzwań kobiet żyjących na przełomie XIX i XX wieku.

Nauczycielki i uczennice, będące częścią tego mikroświata zdeterminowanego przez epokowe normy i tendencje, przybierają w tej opowieści wielowymiarowe oblicza. Od roli córek, przez żony, aż do matek i pracownic, kobiety te walczyły o swoje miejsce w społeczeństwie, balansując pomiędzy tradycją a dążeniem do samorealizacji. Dr Wesołowska, jako kierowniczka oddziału popularyzacji narodowego zasobu archiwalnego w Archiwum Państwowym w Poznaniu, ma unikalną zdolność do odkrywania i prezentowania tych historii z pasją i głębią.

Zapraszamy na to spotkanie wszystkich mieszkańców Gniezna i okolic, którzy pragną poszerzyć swoje horyzonty wiedzy o kobiecych doświadczeniach minionych lat, w kontekście edukacji, pracy oraz życia społecznego. To niezapomniana okazja do zdobycia inspiracji oraz zrozumienia, jak kulturowe normy wpłynęły na kształtowanie się tożsamości kobiecej w przeszłości, co ma nadal odzwierciedlenie w dzisiejszych realiach.


Urząd Miejski w Gnieźnie