Analityk systemowy – opis zawodu

Stanowisko analityka systemowego w firmie informatycznej polega na analizie problemów organizacyjnych i strukturalnych. Zarówno w przedsiębiorstwie, jak i w poszczególnych projektach. Analiza przeprowadzana jest w oparciu o przyjęte modele, a następnie wykorzystywana w przetwarzaniu procesów informatycznych. Pracownik tego typu odpowiedzialny jest za uzgodnienia z udziałowcami czy kontrahentami funkcjonalności technologii i systemów IT, sporządzanie analiz możliwości wykonania ich wedle założeń realizacyjnych, gromadzenie danych, ich przetwarzanie i dokumentowanie. Oraz – o ile organizacja wewnętrzna tego wymaga – przewodniczenie zespołowi ds. zapewnienia jakości.

Szczegóły pracy analityka systemowego szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-analityka-systemowego/

Analityk systemowy – wymagania na stanowisko

Tego typu stanowisko pracy wymaga odpowiedniego przygotowania – najlepszym są oczywiście studia informatyczne o specjalizacjach programowanie lub analiza strukturalna. Istotne jest opanowanie zasad inżynierii oprogramowania, metodologia tworzenia analiz informatycznych, zarządzanie przeprowadzaniem zmian i wdrażaniem innowacji, umiejętność sporządzania fachowej dokumentacji. A także znajomość systemów czy języków programowania – PL/SQL, UML, SQL. Analityk systemowi musi potrafić opracować plany systemów, by wiedzieć, w jaki sposób je oceniać czy modyfikować. To wymaga, prócz wiedzy, także cech własnych – precyzja, dokładność, cierpliwość, współdziałanie w zespole. Nie bez znaczenia jest też znajomość języków obcych, w tym przede wszystkim angielski techniczny.

Więcej o tym jak zostać analitykiem systemowym przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-analitykiem-systemowym/.

Analityk systemowy – warunki pracy

Praca najczęściej ma charakter biurowy, w otoczeniu komputerów, od czasu do czasu wizytując serwerownię czy oddziały regionalne firmy. Analiza systemów informatycznych to praca umysłowa, wymagająca skupienia i specyficznego ścisłego sposobu myślenia. Z racji na rozmaitość zleceń, nie ma tu większego miejsca na monotonię. Zwłaszcza że technologie i systemy informatyczne się zmieniają i rozwijają, co wymaga od pracownika aktualizowania wiedzy i kompetencji.

Analityk systemowy – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienie tego typu znaleźć można w większych i bardziej prestiżowych korporacjach, firmach finansowych, bankowych i informatycznych. To praca dla osób bardziej doświadczonych. A także dla samodzielnych przedsiębiorców, preferujących rozliczanie się z konkretnych projektów. Zarobki na tym stanowisku są dość wysokie – średnio około 10 000 – 14 000 zł.

Źródło: https://www.zlecenia.pl/blog/kategoria/zawody/analityk-systemowy/