Dobudowa poddasza w bloku – czy jest możliwa?

Coraz droższe mieszkania często skłaniają do poszukiwań alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich może być dobudowa poddasza w bloku. Z punktu widzenia przepisów i sztuki budowlanej jest to możliwe, przy czym najczęściej dobudowa poddasza polega na adaptacji już istniejącej przestrzeni. Często nie obejdzie się jednak bez zezwolenia na budowę, konieczna będzie także zgoda wspólnoty mieszkaniowej.

Po pierwsze: sprawdzenie stanu prawnego i technicznego poddasza

W wielu, zwłaszcza starszych, blokach poddasze to niezagospodarowana przestrzeń. Jeżeli znalazłeś takie poddasze i zastanawiasz się nad jego adaptacją, to do prac powinieneś przystąpić dopiero po sprawdzeniu jego stanu prawnego i technicznego. Gdy upewniłeś się co do formalnej możliwości dobudowy poddasza (w tym celu najlepiej skonsultuj się z prawnikiem), czas zająć się kwestiami technicznymi. Najlepiej zdać się na specjalistów – to właśnie oni powinni ocenić m.in. czy:

  • po przeprowadzeniu prac możliwe będzie swobodne poruszanie się po poddaszu – jeżeli nie, konieczne może być podniesienie dachu, a to oznacza dodatkowe koszty,
  • dach jest w dobrym stanie – jeżeli nie, prace będą musiały również obejmować zadaszenie, w tym np. jego ocieplenie,
  • strop wytrzyma prace, które planujesz jako inwestor – jeżeli strop nie jest odpowiednio mocny, może nie wytrzymać obciążeń.

Dokonanie oceny stanu technicznego poddasza pozwala też odpowiedzieć na pytanie, czy zmiany będzie można wprowadzić bez pozwolenia, czy też konieczne będzie wystąpienie o wydanie stosownej decyzji administracyjnej.

Po drugie: wykonanie projektu i przystąpienie do prac

Rozsądna aranżacja poddasza wcale nie jest prosta. Skosy mogą zmniejszyć powierzchnię, którą będziesz mógł wykorzystywać na co dzień. To kolejny raz, kiedy warto zwrócić się do eksperta – tym razem projektanta. Dzięki swojemu doświadczeniu będzie on mógł rozplanować rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń tak, aby były one maksymalnie funkcjonalne.

Projektant może pomóc też bardziej kompleksowo, sporządzając listę mebli, sprzętów i akcesoriów, które znajdą się w mieszkaniu, kupując je i dbając o ich rozmieszczenie. W rezultacie po zakończeniu pracy projektanta będziesz mógł się do mieszkania od razu wprowadzić – ominie Cię etap samodzielnego urządzania pomieszczeń.

Co robić, gdy dobudowa poddasza w bloku nie jest możliwa?

Zły stan techniczny budynku, brak remontu poddasza przez wiele lat, przeciekający dach czy brak zgody lokatorów – to zaledwie kilka z wielu problemów, na które mogą wskazać specjaliści. Po sporządzeniu wstępnej listy prac niezbędnych do wykonania i ich kosztorysu może się okazać, że dobudowa poddasza nie będzie opłacalna. Co wówczas? Masz dwie możliwości – możesz:

  • poszukać innego poddasza – takie oferty na portalach ogłoszeniowych zdarzają się stosunkowo rzadko, bardzo więc prawdopodobne, że będziesz musiał wykazać się inicjatywą i skontaktować się ze wspólnotami czy spółdzielniami mieszkaniowymi,
  • sprawdzić aktualne oferty mieszkań na sprzedaż w Poznaniu czy innym mieście, w którym chcesz docelowo zamieszać – rozwiązaniem może być zakup mieszkania np. zadłużonego czy do remontu, bo takie nieruchomości są tańsze niż rynkowe.

Mimo pierwszego niepowodzenia dalej jesteś zdecydowany, by znaleźć poddasze do adaptacji? Pamiętaj, że w przypadku prowadzenia prac w zabytkowych budynkach będziesz potrzebował pozwolenia na budowę. Najlepiej zatem skoncentrować się na blokach, które powstały w latach 70., 80. czy 90. ubiegłego wieku.