Od 20 lat – 25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Rokrocznie odbywały się tego dnia wydarzenia mające na celu uwrażliwić na niebywały problem, który nie zagraża jedynie naszym uszom, ale także naszemu bezpieczeństwu psychicznemu, naszemu ŚRODOWISKU, gospodarce. Ogólnie – ZAGRAŻA.
I wydawać by się mogło, że w czasach Pandemii, kiedy świat się zatrzymał, wyciszył, nie ma konieczności uświadamiania. Czyżby? Przecież wrócimy kiedyś do rzeczywistości – innej – jak zapowiadają wszyscy – ale wrócimy.
Podamy Wam kilka faktów – zebranych w pigułce… Naukowcy wskazują kilka obszarów, w których hałas wywołuje nieodwracalne procesy.
Ze sprawozdania Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że hałas jest drugim, co do szkodliwości czynnikiem stresogennym w Europie. Będący najogólniej rzecz ujmując niechcianym, dokuczliwym, dźwiękiem w niechcianym miejscu i czasie HAŁAS:
wpływa na cały organizm – nie tylko na narząd słuchu, ale też na system nerwowy, powodując m.in. zaburzenia snu i trawienia, zmiany akcji serca, ciśnienia krwi, rytmu oddychania, problemy z przemianą materii,
wpływa na zmniejszenie zrozumiałości mowy, zaburza wzrok i rozprasza uwagę.
obniża wydajność i sprawność pracy oraz nauczania,
wzmaga agresję oraz powstawanie lokalnych napięć międzyludzkich
może doprowadzić do zmniejszenia wartości rekreacyjnych i leczniczych terenów, spadku wartości gruntów przy ruchliwych trasach,
wpływa na spadek liczebności zwierząt sąsiadujących z terenami o dużym natężeniu hałasu (spadek bioróżnorodności),
zmienia zachowania ptaków i innych zwierząt, co skutkuje zmianą siedlisk oraz spadkiem liczebności składanych jaj.
Wiemy, że w obecnej sytuacji – w aurze olbrzymiego wyciszenia – wymienione procesy nas nie dotyczą…Przecież siedzimy w domach, natężenie ruchu drogowego jest znikome, koncerty wstrzymane. To złudne!
Zapraszamy Was dziś do kilku bardzo prostych czynności. Wprowadzenie ich w życie może polepszyć stan psychofizyczny naszego najbliższego środowiska J
Nie mamy monopolu na rozwiązania, które mają prowadzić do zwiększania świadomości zagrożenia hałasem. Jeśli macie swoje rozwiązania – podzielcie się z nami w komentarzach. Jak Wy dziś spędzacie ten dzień???
#ZostańWDomu #kulturadlagniezna