Etiopia, podobnie jak Kenia należy do coraz bardziej popularnych destynacji turystycznych. Pomimo dzikości i wrażenia niedostępności, od dłuższego czasu przyciąga ludzi żądnych przygód i odkrywania tego mniej znanego lądu krok po kroku. Jako państwo znajduje się w tzw. „Rogu Afryki” na kontynencie afrykańskim. Kraj praktycznie jest górzysty, ale wschodnia jego część to niziny. W swojej historii była określana, jako Abisynia, a pierwszymi mitycznymi władcami byli Salomon i królowa Saba. O ziemię rywalizowały Włochy oraz Anglia, gdzie w latach 30 XX wieku dominacja przypadła Włochom. Władzę w Etiopii sprawowali krótko, z powodu wyparcia przez wojska z Wysp Brytyjskich. W 1974 roku dokonał się pucz wojskowy i władzę aż do 1991 roku dzierżyli komuniści wspierani przez ZSRR i Kubę. To, co warte jest podkreślenia to fakt, że jest to kraj chrześcijański zlokalizowany wśród wyznania muzułmańskiego. Dotarło ono tu bardzo wcześnie, bo już w IV wieku i od razu trafiło na przychylność ówczesnych mieszkańców.
Co zobaczyć podczas wyjazdu do Etiopii?
Każdy turysta zadaje sobie to pytanie podczas swoich wyjazdów. Szczególną popularnością, będzie się cieszyć, kiedy podróżujemy do państwa, o którym tak naprawdę niewiele wiemy. Tym bardziej powinniśmy sobie postawić znak zapytania przy stwierdzeniu Etiopia zwiedzanie? – czy jest tam cokolwiek wartego uwagi? Rozpoczynając poszukiwanie ciekawych zabytków i miejsc, warto zacząć od sprawdzenia liczby ludności. To 80 milionów ludzi, z różnych grup etnicznych, czy wyznań, którzy skupieni są głównie w miastach. Różnorodność, jaka jest prezentowana przez ten afrykański kraj, pozwala na zobaczenie różnych ciekawych rozwiązań architektonicznych. Szczególnie polecana jest północ tego państwa, gdzie zlokalizowane są obiekty nawiązujące swą budową do początków chrześcijaństwa. Do najczęściej odwiedzanych należą:
- Lalibela, czyli miejscowość, która w średniowieczu nazywała się Roha. Do niej zmierzają wszystkie pielgrzymki chrześcijańskie, ponieważ jest to miejsce należące do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego oraz widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zostało tu wykutych w skale jedenaście kościołów, a stało się to z polecenia cesarza Lalibeli. Każdego roku przybywa tutaj 10 tysięcy ludzi.
- Addis Abeba jest stolicą Etiopii oraz należy do jednych z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Jednakże ominięcie tego miasta, bowiem to tu znajduje się Lucy, czyli najstarszy znaleziony przedstawiciel człowieka. Przechowywana jest w Muzeum Narodowym. Dla osób spragnionych zakupów polecanym miejscem w Addis Abebbie jest Merkato, które może być zaliczane do największych targowisk na całym kontynencie.
- Gonder, które przez 250 lat było najważniejszym miastem w całej Etiopii. To tu turyści mogą podziwiać kompleks afrykańskich pałaców, które tak jak Lalibela zostały wpisane na Listę UNESCO. Sam wygląd budynków może przypominać te, znajdujące się obecnie w Hiszpanii, czy w państwach arabskich. Podczas podróży do miasta warto zaplanować sobie czas na wycieczkę do pobliskiego jeziora Tana. Zlokalizowane jest tutaj 37 wysp, z których 19 posiada kilkusetletnie klasztory wywodzące się ze wschodniego odłamu chrześcijaństwa. W nich miejsce spoczynku mają cesarze Etiopii.
Ludy zamieszkujące Etiopię.
Bez wątpienia jako kraj może się poszczycić zróżnicowaną ludnością. Znajdziemy tutaj nie tylko przedstawicieli różnych wyznań, ale także różne grupy etniczne. Jednakże zadajemy sobie pytanie, czy zamieszkuje ją rdzenna ludność? „Etiopia plemiona” to popularna fraza, która pozwoli nam na uzyskanie odpowiedzi o jej naturalnych mieszkańcach. Ich największe skupisko znajduje się na południu państwa, a co ważne ich kultura, ubiór, czy żywot nie zmienił się przez te wszystkie lata. Dla turystów są oni wielką atrakcją, ponieważ potrafią obyć się bez podstawowych technologii i urządzeń, skupiając się na tych dawnych. Co równie ciekawe to fakt, że posługują się stale swoim własnym językiem.
Do najbardziej znanych należą:
- Mursi - lud, który zajmuje się pasterstwem. Można ich rozpoznać po glinianych talerzykach na wargach, których liczba symbolizuje atrakcyjność kobiety. Aby ich odwiedzić, należy zapłacić ustaloną z wodzem cenę. Dodatkowo uiszcza się opłatę za zdjęcia z nimi.
- Konso, którzy żyją w dolinie Omo, a ich głównym zajęciem jest rolnictwo – uprawa sorgo, warzyw i owoców. Przybyli na te tereny 500-1000 lat temu, a kamienne tarasy, które są dookoła ich wsi, znajdują się na Liście UNESCO.
- Hamer jest zaliczane do tych, które przyjaźnie odnoszą się do turystów. Cechą charakterystyczną jest splatanie męskich i kobiecych włosów w warkoczyki oraz pokrywanie skóry ciemnym pudrem z masła i rudej gliny.
Wyjeżdżając do Etiopii warto pamiętać, że jest to jeden z ciekawych krajów w tej części Afryki. Niemniej przez dziesiątki lat należał także do przykładów niedostępności. Wpływ na to miały bez wątpienia wysokie góry oraz pustynie. Na szczęście aktualnie możemy swobodnie korzystać z ofert biur podróży, które oferują wycieczki do tego państwa i odkryć ją kawałek po kawałku, zgłębiając się w jej historię.