Komiks intryguje i zaskakuje

Już po raz czwarty "Czytelnia na piętrze" I LO wypełniła się po brzegi miłośnikami komiksów. Kolejna już "Strefa Komiksu" pokazała, że zainteresowanych tą dziedziną sztuki nie brakuje, a komiks za każdym razem zaskakuje i pokazuje coraz to inne oblicza.

Tym razem na komiksomaniaków czekał prawdziwy przegląd tej sztuki, od klasyków i najważniejszych dzieł tego gatunku jak choćby  „Maus” Arta Spiegelmana (uhonorowany Nagrodą Pulitzera komiks o holokauście), a także  najwcześniejszych komiksów, które powstały jeszcze przed wojną, po komiksy 3D, blanc covery, variant covery, czasopisma poświęcone sztuce komiksowej i najrozmaitsze serie, powieści graficzne, po komiksy interaktywne. Te ostatnie powstały na podstawie gier. Przy użyciu telefonu i specjalnej aplikacji w komiksie ożywają postaci i dzieją się rzeczy, których na samych kartkach książki nie można dostrzec.

Komiks, choć stanowi zaledwie kilka procent księgarskiego rynku i w swojej historii ma lepsze i gorsze chwile ( przez długi okres borykał się z cenzurą)  to w ostatnim czasie rozwija się niezwykle dynamicznie, zaskakuje nowymi formami i treściami, i coraz częściej jest kanwą do tworzenia filmów. Bardzo często też pełni ważne funkcje społeczne traktując o uniwersalnych wartościach, równouprawnieniu, czy walcząc ze stereotypami.

Rolę przewodników po wystawie  pełnili  specjaliści od sztuki komiksowej Aleksander Gniot i dr Michał Traczyk z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, która może pochwalić się największymi zbiorami komiksów w Polsce.