Policja Gniezno: Ryby też swoje prawa mają
Akcję profilaktyczną mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej zarówno sprzedających jak i kupujących w zakresie właściwego traktowania ryb podczas masowej ich sprzedaży prowadzą gnieźnieńscy dzielnicowi wraz z inspektorami z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Podczas kontroli sprawdzają w jakich warunkach sprzedaje się żywe ryby i pozbawia się je życia oraz w co się je pakuje?
Gnieźnieńscy dzielnicowi iinspektorzy z Powiatowego Inspektoratu Weterynariikontrolująpunkty**, w których sprzedaje się żywe ryby.Podczas kontroli inspektorzyi policjancijużsprawdzilijak wyglądająstanowiska sprzedaży rybwsklepachwielkopowierzchniowych.**
**W przypadku dystrybucji żywych ryb mają zastosowanie niżej wymienione przepisy.**Zgodnie z treścią art. 5 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (Dz.U. 1997, nr 11, poz. 724 ze zm.) każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania, przez które rozumieć należy traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia (art. 4 pkt. 2 Ustawy). Naturalnym środowiskiem ryby jest środowisko wodne.
2. Transportowanie żywych ryb w pojemnikach pozbawionych wody lub foliowych workach nie jest humanitarnym traktowaniem zwierząt i wyczerpuje znamiona znęcania przewidziane w art. 6 ust. 2 pkt. 6 Ustawy (transport zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres).
3. Jeśli przetrzymywanie lub transportowanie ryby w opisany wyżej sposób prowadzi do jej zgonu wskutek uduszenia to czyn taki kwalifikować należy jako niehumanitarne zabicie zwierzęcia.
4. Tego typu zachowania (niehumanitarne traktowanie lub niehumanitarne zabijanie zwierząt) zabronione są z mocy art. 6 ust. 1 Ustawy i stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do roku (art. 35 ust. 1 Ustawy) lub do lat 2 gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem (art. 35 ust.2 Ustawy).
Jak informowali inspektorzy osoba, która sprzedaje ryby, musi mieć staż w uboju i handlu rybami i być pełnoletnia. Miejsce, w którym uśmierca się ryby, powinno być osłonięte albo umieszczone na zapleczu sklepu. Niepowinno się tego robićna oczach ludzi,w szczególności dzieci. Sprzedawcy mają również instrukcje, jak to wykonać humanitarnie. Żywy karppo zakupie powinien być włożony do opakowaniastosowanegodo przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez konsumenta, tak, by miał dostępdo****tlenu.
Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie,
gniezno.policja.gov.pl/
gniezno.policja.gov.pl/wl3/aktualnosci/205048,Ryby-tez-swoje-prawa-maja.html
Autor: krystian