KFA już na dobre zadomowiło się w świadomości mieszkańców naszego miasta, z pewnością także jest miłym i klimatycznym urozmaiceniem dla turystów odwiedzających Gniezno. Tym bardziej miło jest nam zaprosić wszystkich na kolejną edycję festiwalu, szczególnie kiedy po czasie pandemii wraca on do swoich dawnych rozmiarów. Oczywiście, nie rezygnujemy
z mniejszych imprez cieszących się dużym uznaniem gnieźnian oraz turystów.

Wystawa Gnieźnianie A.D. – 24 czerwca, g. 18.00
Podstawowym celem tego przedsięwzięcia było (i jest do dzisiaj) rejestracja życia Gniezna i jego mieszkańców. Tegoroczna edycja prezentuje „światłoczułe opowieści” autorstwa: Anny Farman, Beaty Orczykowskiej, Magdaleny Polak, Marka Lapisa, Szymona Malengowskiego, Piotra Robakowskiego, Dawida Stube, Waldemara Stube oraz Michała Wysockiego.

IV Piknik Czytelniczy „Królewskie Gniezno Czyta 2022” – 25 czerwca
W zielonym plenerze, na kocykach, z książką u boku rozpocznie się największe czytelnicze wydarzenie w mieście. A piknikowy program będzie kręcił się wokół “Pippi!” – w osobie Edyty Jungowskiej, gwiazdy wydarzenia. Poza tym piknik to cała masa atrakcji m.in.: występy iluzjonisty, warsztaty i zabawy z Pippi, loteria fantowa, fotobudka, teatrzyk kamishibai, Pan Walizka, wesołe animacje z BAZĄ, zawody sportowe z Karoliną Koszelą.

Dni Gniezna – 24 – 26 czerwca
Pierwszy weekend wakacji rozpoczniemy najmocniej, jak się da ponieważ na plac świętego Wojciecha wracają duże koncerty plenerowe! W czasie Dni Gniezna każdy znajdzie coś dla siebie; na scenie zobaczymy czołowych artystów polskiej sceny muzycznej oraz radiowych list przebojów:
Żabson
Jeden z najbardziej popularnych raperów na polskiej scenie hip-hopu. Jego utwory cenione są przede wszystkim za mocne teksty oraz prosty przekaz, który trafia do mas. Fani odtwarzają je miliony razy w popularnych serwisach streamingowych.
LemON
Zespół, który udowodnił, że ambitna muzyka na wysokim poziomie – może trafić na pierwsze miejsca list przebojów. Tak stało się chociażby z utworami ,,Napraw”, ,,Scarlett”, ,,Spójrz”, ,,Nice”
i ,,Jutro”. Grupa zyskała uznanie branży muzycznej, zdobywając dla swoich albumów choćby, nominacje do Fryderyków.
Wilki
Polski zespół rockowy, później pop-rockowy, założony przez Roberta Gawlińskiego, kompozytora
i autora tekstów. Niedawno Wilki zaprezentowały pierwszy singel „Liczysz się tylko ty”, 13 płyta zatytułowana „Wszyscy marzą o miłości” będzie miała swoją premierę w drugim półroczu 2022 roku.

Rękoczyny 1-3 lipca
Wydarzenie, podczas którego na deptakach przy ul. Chrobrego i Rzeźnickiej rozstawione będą kramy rękodzielników, a każdy będzie mógł sprawdzić, jak bardzo może zrelaksować własnoręcznie wykonana makrama czy naturalne mydło.

Gnieźnieńskie Spotkania Teatralne „Bez Kurtyny”
Dziedziniec Starego Ratusza będzie świadkiem naprawdę spektakularnego pokazu twórczości Adama Walnego – twórcy autorskiego teatru przedmiotu „Walny-Teatr”, lalkarza, reżysera teatru lalek
i edukatora. Czego można się spodziewać w dwa lipcowe wieczory z przedstawieniami Walnego? Na pewno niesamowitej scenografii, która współgra z aktorem i tworzy nadzwyczajną przestrzeń

Konwent Fantastyki Fantasmagoria 15-17 lipca
Gratka dla wszystkich fanów fantastyki, komiksów i gier planszowych – darmowa impreza z ponad stoma punktami programu. Na odwiedzających czekać będą fantastyczne i naukowe prelekcje, konkursy, karaoke, goście literaccy, pokaz cosplay, gry planszowe, RPG, LARP, manga, anime, tohou, papercraft, sala Star Wars oraz wystawy – atrakcji nie zabraknie!

Wieczory z klasyką – 14 lipca, 28 lipca i 18 sierpnia
Podobnie jak w zeszłym roku, będzie można także zanurzyć się w cudowne brzmienia muzyki klasycznej w ciepły, letni wieczór w przestrzeni naszego urokliwego miasta.

Wielkopolski Weekend Miejski – 22-24 lipca
Tegoroczna edycja będzie poświęcona artyście, którego praca wpłynęła na kulturę naszego miasta czyli o Jerzym Sieczkowskim. Oprócz wystawy fotograficznej, odbędą się warsztaty, koncert
i spotkania. Duży udział w przygotowaniu tego wydarzenia będzie miała społeczność lokalna.

Jarmark Średniowieczny – 30-31 lipca
Na ul. Rzeźnickiej i dziedzińcu Starego Ratusza, ponownie można będzie spotkać wybitnych rękodzielników, dzielnych wojów a także aktorów i muzyków. Podczas jarmarku nie zabraknie także warsztatów a dzieci będą mogły spróbować swoich sił w grach i zabawach plebejskich. Młodzież
i dorośli natomiast będą mogli spróbować swoich sił w łucznictwie, w ramach turnieju „O Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu” – który już tradycyjnie odbędzie się na placu św. Wojciecha – wszystko po to, aby ponownie poczuć w Pierwszej Stolicy klimat pierwszych Piastów.

„nieMOŻLIWE – Dziecięcy Tydzień Kreatywny” 2-7 sierpnia
Ponownie dzieciaki przejmą stery, przygotowując niezwykłe warsztaty i spotkania. Czasem
z niewielką pomocą swoich rodziców, częściej zupełnie samodzielnie, kierując się swoją wyobraźnią
i marzeniami. W tym roku, podczas tego wydarzenia dziedziniec Starego Ratusza zamieni się w stację kosmiczną.

Weekend grajków ulicznych – 12-14 sierpnia
To już siódma edycja Weekendu Grajków Ulicznych „Po drodze”, która odbędzie się na ulicach Gniezna. Przez cały weekend można będzie spotkać grajków ulicznych którzy pojawią się w parkach, na skwerach, w klimatycznych uliczkach Gniezna.

Spotkania z Folklorem i weekend tańca – 19-21 sierpnia
Po raz kolejny dobrze znane i lubiane Międzynarodowe Spotkania z Folklorem połączymy z innymi wydarzeniami związanymi z tańcem: będą pokazy tańca i warsztaty różnych rodzajów i technik tanecznych – każdy znajdzie coś dla siebie!

Kino plenerowe 26-28 sierpnia
Zakończenie lata w Gnieźnie stanie pod znakiem kina plenerowego. Sympatyczny, familijny repertuar będzie doskonałą okazją do relaksu przed powrotem do jesiennej rzeczywistości.