Jesienna aura już w pełni. Początek trudnych warunków jazdy. Niektórzy kierowcy sami się przekonali jak to jest, kiedy samochód zatrzymuje się na innym aucie lub w rowie. Jak bezpiecznie zachowywać się jesienią na drodze radzą gnieźnieńscy policjanci.

 

Bardzo wcześnie rano oraz po zmroku na drodze może zrobić się ślisko i nieprzyzwyczajeni do śliskiej nawierzchni kierowcy mogą stracić panowanie nad pojazdem podczas hamowania. Spadające i leżące na drodze liście, w połączeniu z opadami deszczu powodują, że droga staje się śliska o czym kierowca powinien pamiętać i przewidzieć, że w takich warunkach można bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem.

Oprócz odpowiedniego przygotowania auta należy pamiętać jak ważnym elementem jest utrzymanie w czystości szyb, lusterek a także kloszy świateł pojazdu, oczyszczenie całego pojazdu ze śniegu i lodu oraz systematyczne uzupełnianie płynu w zbiornikach spryskiwaczy, jak również wymiana zniszczonych piór wycieraczek, które nie radzą sobie z deszczem, śniegiem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami na drodze.

Należy pamiętać o zmianie opon w pojeździe z „letnich” na „zimowe”. Mają one niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne co w znacznym stopniu może wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze.

Przypominamy również, że każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego, bez względu na wiek poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Mimo, iż obowiązek dotyczy jedynie miejsc poza terenem zabudowanym, zachęcamy wszystkich do noszenia odblasków, również w mieście ponieważ po zmroku będziemy lepiej widoczni a to może przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa.