Gdy okap ma być zamontowany nad wyspą albo półwyspem kuchennym, najlepszym zakupem będzie tak zwany okap wyspowy. To urządzenie, które umożliwia efektywną pracę jako pochłaniacz lub jako wyciąg, aby zadbać o czyste powietrze w kuchni. Jak wybrać nowoczesny okap wyspowy?
Okap kuchenny nie jest niezbędny, ale jest bardzo praktyczny. Właśnie dlatego urządzenie to warto zamontować również w swojej kuchni. W związku z rosnącym zainteresowaniem wyspami i półwyspami kuchennymi powstało duże zapotrzebowanie na okapy, które będą z nimi współpracowały. Tak powstały okapy wyspowe.
Jak działa okap wyspowy?
Okap wyspowy to rodzaj okapu kuchennego, który pod względem swojej konstrukcji dostosowany jest do montażu sufitowego. Takie urządzenia mogą wtedy zadbać o odpowiedni komfort podczas gotowania.
Okap wyspowy może działać jak:
- pochłaniacz
- wyciąg
Pochłaniacze to okapy, które wyposażone są w filtry zatrzymujące zanieczyszczenia. Sprawdzają się tam, gdzie nie można podłączyć sprzętu do instalacji wentylacyjnej. Z kolei wyciąg jest rekomendowany wtedy, gdy istnieje możliwość podłączenia okapu do wentylacji – najczęściej stosowana jest wtedy specjalna konstrukcja instalowana w suficie podwieszanym.
Okapy wyspowe – rodzaje
W sprzedaży można znaleźć dwa główne rodzaje okapów wyspowych:
- okap sufitowy
- okap wiszący, podwieszany
Pierwszy typ to okap montowany bezpośrednio pod sufitem – może być on także połączony z sufitem podwieszanym. Wyposażony jest w silne wentylatory, które skutecznie pochłaniają zanieczyszczenia lub odprowadzają je na zewnątrz.
Drugi typ to okapy wiszące nad kuchenką. Mogą być podwieszone na linkach lub montowane z użyciem konstrukcji kamuflującej rurę, gdy działają jako wyciągi.
Główne parametry techniczne okapów wyspowych
Wybierając odpowiedni okap wyspowy, warto zdecydować się na model dopasowany do wnętrza pod kątem wydajności, a także wyposażony w praktyczne funkcje ułatwiające jego obsługę i poprawiające komfort gotowania.
Ważne parametry przy zakupie okapu wyspowego:
- sposób pracy – wyciąg albo pochłaniacz kuchenny
- moc i wydajność okapu – należy dostosować je do wielkości pomieszczenia
- liczba biegów okapu – pozwala na dopasowanie intensywności pracy do potrzeb
- rodzaj filtrów – związane z rodzajem okapu, powinny być łatwe w wymianie
- poziom hałasu – okap nie powinien generować nadmiernego hałasu
- dodatkowe funkcje – lampka do oświetlenia kuchenki i okolicy, timer do odliczania czasu, sensor zanieczyszczeń